Om oss


Om Askims Redovisning


Vårt mål är att alltid vara en personlig redovisningsbyrå som företagaren känner sig trygg i att lämna sin ekonomi till. Engagemang, tillgänglighet, att vara proaktiv och kommunikation är några av de punkter som vi fokuserar på för att få kundens företag dit kunden önskar. En långsiktig och förtroendefull kundrelation värderar vi högt. Vi ser gärna att kunderna kommer förbi och samtalar över en kopp kaffe.

Vi erbjuder små och medelstora företag samt privatpersoner, allt från enstaka ekonomiska tjänster till helhetslösningar, skräddarsydda efter kundens behov. Vi arbetar enligt Svensk Standard för Redovisningstjänster, REX, vilket är ett ramverk för kvalitetssäkrad redovisning. Kontroller av vårt förbund utförs fortlöpande avseende utförda arbeten, dokumentation och arbetsrutiner.

 

Vi är en digital byrå som jobbar med moderna plattformar, appar och andra digitala flöden för få bokföringen så smidig som möjlig. Idag arbetar vi nästan uteslutande digitalt med alla våra kunder och vill gärna fortsätta ligga i framkant när det gäller digitalisering och ny teknik. Trots det tror vi inte på ”bokföring som sköter sig självt” utan allt material granskas och kvalitetssäkras av våra medarbetare så att du som kund kan känna dig trygg med att det blir rätt från början till slut.

Välkommen till framtiden och vårt härliga gäng!




Här är vårt team


Helene Andersson

Helene Andersson

Auktoriserad Redovisningskonsult

031-788 05 11
helene@askimsredovisning.se

John Dahlqvist

John Dahlqvist

Redovisningskonsult

031-788 17 31
john@askimsredovisning.se

Sofia Labe

Sofia Labe

Redovisningskonsult

031-788 17 33
sofia@askimsredovisning.se

Jennifer Granberg

Jennifer Granberg

Redovisningskonsult

031-788 17 37
jennifer@askimsredovisning.se


Annelie Nilsson

Annelie Nilsson

Redovisningsassistent

031-788 17 35
annelie@askimsredovisning.se

Sofie Nilsson

Sofie Nilsson

Redovisningsassistent - föräldrarledig

031-788 17 36
sofie@askimsredovisning.se

Frida Wickman

Frida Wickman

Redovisningsassistent

031-788 17 34
frida@askimsredovisning.se

Malin Olofsson

Malin Olofsson

Redovisningsassistent

031-788 17 38
malin.o@askimsredovisning.se


Maria Rauseus

Maria Rauseus

Redovisningsassistent

031-788 17 39
maria.rauseus@askimsredovisning.se

Liselott Nilsson

Liselott Nilsson

Redovisningsassistent

031-788 17 30
liselott@askimsredovisning.se

Christina Lamton

Christina Lamton

Receptionist/administratör

031-788 05 10
christina@askimsredovisning.se



Våra tjänster

Vi erbjuder våra kunder med löpande redovisning, bokslut & deklarationer, personal och affärsutveckling.  



Löpande redovisning
  • Bokföring
  • Kundfakturering
  • Kundreskontra
  • Kravrutiner
  • Leverantörsfakturahantering
  • Leverantörsreskontra
  • Projektredovisning
  • Rapportering/Avstämning
  • Momsredovisning
Bokslut/deklaration
  • Bokslut
  • Bokslutsrapport
  • Årsredovisning
  • Koncernredovisning 
  • Inkomstdeklaration 
Personal
  • Löneberäkning
  • Löneutbetalning
  • Kontrolluppgifter
  • Arbetsgivardeklaration
  • Anställningsavtal
Affärsutveckling
  • Affärsplan
  • Affärsmodeller
  • Bolagsbildning 
  • Budgetering
  • Ekonomistyrning